Kedves Védőnő Kolléganő!

 

A Nemzeti Népegészségügyi Központ védőnői módszertani szakterülete 2021. évben területi védőnők számára koraszülés megelőzés témában továbbképzéseket szervezett a védőnői képzőhelyek oktatóival közösen. A képzés 20 pontra akkreditált szakmai tartalommal került meghirdetésre online módon. A szakmai tartalom az EFOP 1.8.0. projekt keretében készült el az NNK-ban, saját kutatási eredmények felhasználásával. Első alkalommal a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Egyetem körzetében került meghirdetésre a képzés, amelyre összesen majdnem 300 védőnő jelentkezett.

A képzés indokoltságát adja, hogy hazánkban a koraszülés gyakorisága évtizedek óta 8-9% között stagnál, az egészségügyben tapasztalható erőfeszítések ellenére sem csökken, évente 8-8500 gyermeket érint. A megszületett koraszülöttek életkilátásai javultak, ezen a területen az európai országokkal azonos eredményeket értünk el. A hazai koraszülési adatokat tanulmányozva megállapítható, hogy igen jelentős különbségek vannak, ha az egyes régiókat és a megyéket hasonlítjuk össze. Ennek mély társadalmi gyökerei vannak, úgymint a szociális helyzet és az egészségkultúra különbözősége. A koraszülések nagy része, közel 20%-a alacsony szociális-gazdasági helyzetben élő rossz szociális helyzetű várandós nőknél fordul elő.

Fontos demográfiai tényező továbbá, hogy a szülő nők egyre később vállalnak gyermeket. Közismert az a tény is, hogy a 35 év feletti várandós nők között gyakoribbak egyes szövődmények, amelyek a gyermek korai világra jöveteléhez vezethetnek.

A szociális helyzetet az anya és az apa iskolai végzettségével, foglalkozásával és a lakhellyel, míg a gazdasági státuszt a jövedelmi viszonyokkal (szegénység, mélyszegénység, létminimum alatt élők) és a segélyezési gyakorisággal jellemeztük. A képzésben a kutatás eredményeire támaszkodva kerülnek bemutatásra azok a koraszüléshez vezető demográfiai, szociális-gazdasági tényezők, amelyekre hatva, preventív célzattal, módszertani ajánlásokkal csökkenthető lenne a koraszülés incidenciája.

VI. hírlevél kép2

A védőnői elégedettségi visszajelzések szerint a képzés valóban hiánypótló, a minimál intervenció lépései segítenek abban, hogy a szükséges területen felhívja a várandós figyelmét a káros szenvedélyekre, segítse a gondolkodást és az elköteleződést az egészség érdekében.

Ebben az évben is van lehetőség részt venni az akkreditált 20 pontot érő képzésben:

Ha felkeltettük az érdeklődésed és még nem vettél részt a képzésen jelentkezz a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. email címen a képzés helyszínének megjelölésével. A jelentkezőket a megadott email címen értesítjük a képzésbe történő felvételről.

 

A Koraszülés megelőzésére irányuló minimál intervenció eredményessége című továbbképzés tematikájáról bővebb tájékoztatás ITT olvasható.

 

Sikeres munkát kíván az NNK védőnői csapata!

Korábbi hírleveleink