Könnyű kezelés

  • Nagyítás 100%
  • Betűméret 100%
  • Sorköz 100%
  • Szóköz 100%

A COVID-19 elleni védőoltásokkal kapcsolatos publikációk

A 2020-as és 2021-es évet együttesen feldolgozó elemzés a többlethalandóságot és a jelentett koronavírus halálozási adatokat veti össze az európai országokban, kiemelt figyelemmel a V4-es országokra. Magyarországon a jelentett COVID-19 fertőzéssel összefüggésbe hozott halálesetek a többlethalálozás 109 százalékát tették ki, tehát Magyarország a valódi esetszámoknál többet jelentett. Szlovákia, Csehország és Lengyelország esetén a jelentett esetszámok elmaradtak a többlethalálozástól. Ezekben az országokban a  jelzett időszakban az 1 millió főre jutó többlethalálozás  mind magasabb volt, mint Magyarországon. Életkorra súlyozva a járvány két éve alatt a többlethalálozás szintén Magyarországon bizonyult a legalacsonyabbnak.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető:  A koronavírussal összefüggő halálozás vizsgálata Magyarországon és a Visegrádi Együttműködés országaiban 2020-2021-ben

A keleti vakcinák hatékonyságára vonatkozó tanulmány készült a HUN-VE 1 kutatás keretében. A vizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy a vizsgált időszakban a Magyarországon elérhető vakcinákkal elkerült halálozás mintegy 9.500 fő volt, aminek mintegy 40%-a Sinopharm és Sputnik-V vakcináknak köszönhető.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető:  Országos eredményességi vizsgálat öt SARS-CoV-2 vakcina vonatkozásában Magyarországon – A HUN-VE vizsgálat

A HUN-VE 2 vizsgálat Magyarországon a második és harmadik vakcinációs kampány, tehát a 3 és 4 oltásban részesült populáció védettségét értékeli.  A vizsgálat megállapítja, hogy a delta hullám során a főként tavasszal alkalmazott alapoltások (két oltás) még mindig jelentős védelmet biztosított a koronavírus halálozással szemben. A harmadik oltások ezt a védettségi szintet jelentős mértékben javítani tudták a delta hullám során. Azok, akik az omikron hullámban az időközben gyengülő korábbi oltások mellett  negyedik oltásban is részesültek, tovább tudták javítani védelmüket a koronavírus legsúlyosabb szövődményével szemben.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető: Országos eredményességi vizsgálat az egyszeres és kétszeres SARS-CoV-2 emlékeztető vakcinák vonatkozásában a delta és az omikron variáns hullámok alatt Magyarországon (HUN-VE 2 vizsgálat)

A HUN-VE 3 vizsgálat a második vakcinációs kampányban alkalmazott oltási kombinációk eredményességét dolgozza fel. A vizsgálat arra a megállaptásra jut, hogy az alapimmunizációt biztosító oltások (legtöbb esetben két oltás) hatékonysága 4 hónapot követően csökken, leginkább a fertőzéssel szemben nyújtott védettség terén. Ugyanakkor kevésbé csökken a súlyos koronavírus szövődmények esetében. A harmadik emlékeztető mRNS oltások közel 100%-ra növelték a populációk védettségét, függetlenül attól, hogy az alapimmunizáció milyen típusú vakcinával történt. Tehát az emlékeztető oltások terén az mRNS vakcinák (Pfizer-BioNTech és Moderna), de minden emlékeztető oltás nagyobb védelmet biztosított a delta hullámban, mint az egyre gyengülő hatékonyságú alapoltások.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető:Az eredményesség és a védettség csökkenésének vizsgálata különböző SARS-CoV-2 alap- és emlékeztető vakcinák vonatkozásában a 2021-es delta pandémiás hullám során Magyarországon (HUN-VE 3 vizsgálat)

A vizsgálat célja, hogy az egyes vakcinák hatékonyságát meghatározzák az összhalálozás megelőzése tekintetében úgy, hogy a lehető legtöbb változóra korrigált túlélést hasonlítja össze az oltottak és nem oltottak között. Ebben a vizsgálatban a szocio-demográfiai státusz, alapbetegségek, életmód, egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés tekintetében is egységes csoportok szerint hasonlítják össze az oltottak és nem oltottak túlélését. A két csoport közötti túlélési különbség így valóban az oltásoknak és nem egyéb,fontos tényezőknek tulajdonítható.  A vizsgálat mindegyik vakcina esetében igazolja a hatékonyságot az összhalálozás vonatkozásában.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető: Összhalálozás az egyes COVID-19 elleni védőoltásokkal oltottak körében Magyarországon

A kutatás adatai megerősítették, hogy az alapoltási sorozat és különösen az emlékeztető oltás szignifikánsan csökkentette a SARS-CoV-2 delta-variánssal összefüggő kórházi felvétel és a 28 napos bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázatát a magyar idős populációban, annak ellenére, hogy szignifikánsan több volt e csoportban a súlyos társbetegségek aránya.

A teljes publikáció az alábbi linkre kattintva elérhető:A booster (emlékeztető) oltások hatékonyságának eredményei

Minden jog fenntartva © 2025 Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít