Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) felelős a bejelentendő fertőző betegségek (CD), valamint a speciális egészségügyi problémák, például az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések (HAI) és az antimikrobiális rezisztencia (AMR) felügyeleti rendszerének koordinálásáért. Az NNGYK felelős továbbá az egészségügyi szolgáltatók által használt, a bejelentési kötelezettség alá tartozó potenciális járványkitörések, köztük az HAI-k klasztereinek jelentésére szolgáló rendszer koordinálásáért, valamint informatikai rendszereket tart fenn számos más felügyeleti hálózat működésének támogatására.
Mindezek hatékonyságának, illetve zökkenőmentes működésének javítása érdekében az NNGYK a felügyeleti rendszerek információkezelésének jelentős informatikai fejlesztését tűzte ki célul. A HUNSURV projekt számos, e rendszerekben feltárt problémára és kihívásra szeretne megoldást találni, amelyek minden bizonnyal további értéket teremtenek majd, növelve ezáltal a közegészségügyi biztonságot.
Informatikai szempontból a HUNSURV célja egy új, valós idejű jelentésen alapuló online felügyeleti rendszer létrehozása az influenzaszerű megbetegedések (ILI), akut légúti fertőzések (ARI), illetve súlyos akut légúti fertőzések (SARI) adatkezelésének javítása érdekében, valamint a bejelentendő CD-k és HAI-k felügyeleti rendszereit támogató, meglévő informatikai funkciók korszerűsítése. Az esetalapú laboratóriumi nyilvántartásokon alapuló, korai figyelmeztető és reagálási funkciók javításával a projekt a jövőbeli automatikus eljárásokhoz is megbízható alapot szeretne teremteni.
Az egészségügyi ellátás szempontjából a legfőbb cél a megbetegedések detektálása és a helyzetértékelés, illetve cselekvés közötti szakadék áthidalása, vagyis az időben történő megelőző és ellenőrző intézkedések támogatása, elősegítése. Ennek érdekében olyan automatizált, korai figyelmeztető funkciókra van szükség, amelyek segítik az esetalapú mikrobiológiai laboratóriumi eredmények nyomon követését, összesítését, illetve szűrését minden szinten (pl. kórházak, helyi és megyei kormányhivatalok közegészségügyi osztályai, NNGYK), beleértve az egészségügyi szolgáltatók és az érintett egészségügyi hatóság (területi alapú) riasztását is, bővíthető és módosítható algoritmusokat a rendelkezésükre bocsátva.
A HUNSURV célja, hogy egy újszerű online platform kifejlesztésével (a jelenlegi Excel-alapú jelentéssel szemben), egy, a légúti fertőzések nyomon követésére szolgáló fejlett jelentési és adatösszesítési felületet biztosítson, ami növeli az ILI/ARI és SARI adatok felhasználásának időszerűségét, pontosságát és megvalósíthatóságát mind a háziorvosok, mind a kórházak részéről. Ez magában foglalja a különböző forrásokból származó orvosi adatok integrálását, és a tervek szerint gyorsabb, illetve hatékonyabb információáramlást eredményez a megelőző intézkedések támogatása és ezáltal az egész egészségügyi rendszer kompetenciájának javítása érdekében.
Ami a humán erőforrásokat illeti, a bejelentési kötelezettség alá tartozó megbetegedések felügyeletével, illetve jelentésével kapcsolatos kapacitásépítés a tervek szerint az e tevékenységekben résztvevő valamennyi érdekelt – a helyi és megyei szintű közegészségügyi tisztviselők, háziorvosok, kórházak (klinikusok és kórházi higiénikusok), valamint a nemzeti felügyeleti rendszerek koordinálásáért felelős NNGYK szakemberek – bevonásával történik. Ez a felügyeleti hálózat megerősítésének egyik kulcsfontosságú eleme, mind a nyomonkövetési, illetve jelentéstételi módszerek, mind a megfelelő informatikai infrastruktúra alkalmazása terén.